Asertywność jest umiejętnością, której wszyscy potrzebujemy. To zdolność do szacunku i poszanowania samego siebie, swojej własnej wartości oraz wyrażania własnych opinii. Jest to umiejętność konieczna dla zdrowego rodzaju komunikacji oraz otaczających nas relacji. W tym artykule pogłębimy wiedzę na temat asertywności, ucząc się, czym jest, jak może się objawiać, dlaczego jest istotna i jak jej się nauczyć.
Czym jest Asertywność?
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć w sposób prosty, jasny i uprzejmy. Oznacza to, że możesz jasno komunikować swoje pragnienia i potrzeby, bez obrażania innych. To również zdolność słuchania uważnie i z szacunkiem, inaczej akceptacja myśli, uczuć i opinii innych.
Czy chcesz poznać więcej szczegółów na temat: Radzenie sobie z inteligencją emocjonalną w negocjacjach
Korzyści Asertywności
Korzyści, jakie niesie ze sobą asertywność, są ogromne. Pozwala ona na uspokojenie argumentów i konfliktów, a także na poprawę samooceny. Dzięki asertywności możesz wyrazić swoje myśli i uczucia, a także zdefiniować swoje granice i potrzeby. Możesz też skuteczniej radzić sobie z chętnymi do krytyki ludźmi.
Jak to działa?
Asertywność jest osiągnięte przez określenie swoich pragnień lub potrzeb i historii we właściwy i prosty sposób. W asertywności ważne jest, że wyrażasz swoje uczucia i opinie bez obrażania innych osób. Ważne jest również, aby słuchać innych z szacunkiem i być gotowym wysłuchać ich opinii.
Sugestie Dla Rozpoczęcia Pozycji Asertywnych
Rozpoczęcie asertywności wymaga ćwiczenia i wprowadzenia pewnych zmian w myśleniu. Aby rozwijać umiejętność asertywności, należy:
- Dąż do uczciwego wyrażania swoich poglądów i uczuć.
- Używaj zwrotów zaczynających się od „ja” zamiast kierowania winy do innych.
- Zaprojektuj jasne stwierdzenia.
- Akceptuj granice i potrzeby innych i ich prawo do ich przeświadczeń.
- Niezależnie od sytuacji, uśmiechaj się i staraj się bacznie słuchać.
Podsumowanie
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich potrzeb i uczuć w sposób uprzejmy, jednocześnie dbając o prawa i zdanie innych. Dzięki asertywności można obniżyć poziom stresu, budować silniejsze relacje i odnosić sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Jak wszystkie umiejętności, asertywność wymaga praktyki i ćwiczeń. Można to osiągnąć, pracując nad pełnym rozpoznaniem swoich myśli i uczuć i dążąc do jasnego wyrażania ich w odpowiedni sposób.