person using microsoft surface laptop on lap with two other people

Na czym polega strategiczne zarządzanie projektem?

Zarządzanie projektami to szczególnie istotna kwestia, z którą powinien zapoznać się każdy szef, kierownik czy zarządca firmy. No właśnie – przede wszystkim zaś z zarządzaniem projektem powinni zapoznać sie kierownicy wyższego szczebla, zasiadający już w przeróżnych organach zarządzających w firmie. Dlaczego akurat oni? Co sprawia, że ich rola jest tak istotna?

Strategiczne zarządzanie projektem – inne spojrzenie na projekt

No właśnie- spójrzmy bowiem, jak w zasadzie wygląda to w wersji standardowej. Otóż tutaj mamy po prostu kierownika projektu, który obarczony jest często bardzo sporą ilością zadań. Musi on odpowiednio dobrać ludzi do projektu, wybrać im zadania zgodne z ich kwalifikacjami i umiejętnościami, odpowiednio zorganizować pracę. Wszystkich tych rzeczy może nauczyć się podczas agile szkolenia bądź szkolenia scrum.

Każdy zarządca doskonale zdaje sobie sprawę z ważności tych procesów, zatem najczęściej pakujemy niemałe pieniądze w kursy i szkolenia biznesowe Warszawa dla naszego kierownika projektu. Oczywiście jak najbardziej jest to pożądane zjawisko. Czasem jednakże okazuje się, że pomimo pozornie świetnej organizacji, coś nam te projekty nie wychodzą.

Skuteczne szkolenia z zarządzania

Gdzie szukać winy? Najczęściej obarczamy nią kierowników zespołów. Tymczasem zaś w zarządzaniu projektami nieraz brakuje pewnej strategii, ogólnej strategii wyznaczanej i kontrolowanej przez zarząd firmy.

Dlaczego jest to tak istotne? Otóż strategiczne zarządzanie projektami opiera się właśnie w dużej mierze na tym, że kadra zarządzająca na bieżąco analizuje działania poszczególnych zespołów, ich działania i następnie koordynuje je z własnymi działaniami to jest podpisanymi umowami, otwieranymi firmami, kontrahentami itp.

Często właśnie błędy bowiem pojawiają się tutaj. Jako zarządzający otrzymujemy od kierowników informacje, że wszystko idzie doskonale, jednak jednocześnie nie przekazaliśmy im informacji, że na horyzoncie pojawili się nowi inwestorzy – gdyby kierownicy o tym wiedzieli, zmodyfikowaliby część działań tak, aby pasowały do nowych realiów.

To jest oczywiście tylko duży skrót strategicznego zarządzania firmą, po więcej informacji należy zainwestować w szkolenia biznesowe Warszawa albo w project management szkolenia.