Jakie istnieją role w projekcie scrum?

Zwinne zarządzanie zakłada zwinność pracowników biorących udział we wdrażaniu projektu według pewnych z góry ustalonych wytycznych.

Co oznacza zwinność? Nie mniej nie więcej, tylko szybkość rozwiązywania problemów i odnajdywania się w nowych sytuacjach, które niejednokrotnie mogą być prawdziwym wyzwaniem. Scrum szkolenie wprowadza trzy podstawowe role, które znajdują zastosowanie w specjalnym typie zwinnych zespołów – mowa tutaj o rolach takich jak scrum master, scrum product owner i scrum developerach.

Wielkość takich zespołów powinna liczyć minimum trzy osoby. W zależności od stopnia skomplikowania projektu, maksymalna ilość członków zespołu scrum to albo dziewięć, albo dwanaście osób.

Każda z tych osób powinna wyróżniać się nieco innym doświadczeniem w nieco innej branży tak, aby zachować możliwość przenoszenia wiedzy projektowej między członkami zespołu w miarę potrzeb.

Szkolenia scrum product owner rosną w popularność, ponieważ rola właściciela produktu nie jest zwykle aż tak bardzo techniczna – zadaniem product ownera jest przede wszystkim przyjęcie odpowiedzialności za produkt zamówiony przez klienta oraz realizowanie projektu jak najbardziej w oparciu o zastrzeżenia, obiekcje, wymagania i oczekiwania klienta.

Szkolenie product owner prezentuje najlepsze techniki do wykorzystania w celu uzyskania jak najlepszego zrozumienia między klientem a developerami. Największą trudnością jest zwykle przetłumaczenie wymagań funkcjonalnych na język techniczny, najbardziej zrozumiały dla pozostałych członków zespołu.

Z kolei scrum master ma za zadanie upewnić się, że implementacja agile i scrum w zespole przebiega prawidłowo plus, wszystkie przeszkody stojące na drodze realizacji projektu mogą być w porę usunięte.

Agile pm foundation przedstawia także dodatkowe narzędzia do połączenia z metodologią agile oraz systemem scrum, które dodatkowo mogą podnieść efektywność zespołu i przynieść upragnione wyniki satysfakcjonujące klienta z utrzymaniem projektu i wykonania produktu w prosty, nieskomplikowany sposób.