Team of architects working on construction plans

Gry i zabawy integracyjne

Ćwiczenia prowadzone w ramach procesów teambuilding często przywodzą na myśl organizację czasu wolnego w przedszkolu lub innej placówce dla dzieci.

Tymczasem pomimo swojej pozornej prostoty oraz jedynie na pierwszy rzut oka efektów, które nie mają związku z pracą, mają one ogromny, pozytywny wpływ na tworzenie ducha zespołu. By się o tym przekonać wcale nie trzeba organizować firmowego wyjazdu integracyjnego.

Część gier szkoleniowych można organizować samodzielnie w biurze, czy sali konferencyjnej, a inne wymagają jedynie kawałka otwartej przestrzeni. Co więcej popularność tych technik sprawia, że wiele z gier jest znanych i można je wykorzystywać we własnym zakresie. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie temu, by korzystać z wiedzy profesjonalistów, ale dlaczego by nie spróbować samodzielnie stworzyć ducha zespołu.


Nowość!. Zobacz: wigilia firmowa 2020 online!


Dla tworzenia zespołu, czy drużyny niewątpliwym walorem jest to, by prawidłowo dobrać ćwiczenie do oczekiwanego celu. Innymi słowy jeżeli chcemy zadbać o wzrost zaufania w zespole dobrze jest wykorzystać inne zabawy, niż kiedy poszukiwanym jest sposób na poprawienie komunikacji pomiędzy pracownikami. Dlatego też trzeba wiedzieć co jest właściwym narzędziem do osiągania prawidłowego efektu.

Choć wiele zabaw i gier integracyjnych można przeprowadzić w pracy, nie wychodząc z biura to warto pamiętać, że podstawą dobrej integracji jest to, by pozbawić uczestników poczucia bezpieczeństwa. Innymi słowy wyrwanie ludzi z ich naturalnego środowiska gwarantuje, że nie będą oni mogli korzystać ze wszystkich nabytych już umiejętności i schematów myślenia. Wskutek tego pojawiają się naturalne, instynktowne zdolności, które pokazują rzeczywiste kompetencje pracownika.

Warto także zwrócić uwagę na to, że ćwiczenia teambuildingowe będą opierać się także na emocji pochodzącej z rywalizacji. Jest to ważny element tego rodzaju zabaw. Nie może on jednak być jedyną składową tego rodzaju gier.

Trzeba bowiem pamiętać, że rywalizacja musi jednak prowadzić do osiągania wspólnego celu. Dlatego też nie chodzi o to, by pozwolić grać pracownikom w szachy czy bierki. Gry teambuilding muszą zawierać w sobie konieczność współpracy, zawierzenie pozostałym pracownikom. Można tu wskazać między innymi takie ćwiczenia jak budowa wieży, wspólne przechodzenie przez wielką pajęczynę, czy zwijanie koca. Wymagają one kooperacji i zdolności kreatywnego myślenia przy jednoczesnym tworzenia aury współzawodnictwa.

Leave a Reply