red and blue pill on blue surface

Bezpieczne leki – jak się je robi?

Branża farmaceutyczna i medyczna to te gałęzie gospodarki, w których odpowiedzialność za prowadzenie biznesu jest niezwykle wysoka. Chodzi bowiem nie tylko o odpowiedzialność za własnych pracowników i efektywny rozwój firmy, ale także o tę związaną z przeznaczeniem produkowanych wyrobów.

Trafiające na rynek leki są odpowiedzialne za zdrowie i życie milionów pacjentów, którzy po nie sięgną. Jest tak zarówno w przypadku leków na receptę, jak i tych które każdy może kupić samodzielnie, bez wskazań lekarza. Nieodpowiednio przetestowane i sprawdzone środki farmaceutyczne mogą być szkodliwe i zamiast pomagać, mogą przysporzyć osobom, które po nie sięgną wielu problemów natury zdrowotnej.

Nic więc dziwnego, że wprowadzenie na rynek leku to bardzo kosztowny i długi proces. Proces kosztowny na tyle, że zajmują się nim głównie ogromne koncerny farmaceutyczne, dysponujące ogromnymi zasobami finansowymi. W przypadku nowych medykamentów może on trwać nawet kilka czy kilkanaście lat.

Konieczne jest właściwe opracowanie składu i badania kliniczne, które mają na celu wykazanie bezpieczeństwa leku. Proces oceny bezpieczeństwa leków obejmuje testy mające na celu ustalenie czy lek jest skuteczny na daną przypadłość, ale także ocenić możliwe ryzyko związane z jego stosowaniem – czyli skutki uboczne. Bez takiej weryfikacji i szeregu badań nie będzie możliwości rejestracji leku.

Wymogi bezpieczeństwa i te dotyczące procedur badawczych i badań klinicznych ulegają ciągłym zmianom, idącym w kierunku ich zaostrzania.
Przy pracach badawczych poprzedzających wprowadzenie na rynek nowego leku pracuje wiele osób. Są to zespoły naukowców z różnych dziedzin, którzy wzbogacają wzajemnie swoją wiedzą i uzupełniają ją.

Warto, aby członkowie tych interdyscyplinarnych zespołów stale aktualizowali i wzbogacali swoją wiedzę. Wspólne uczestnictwo w szkoleniach o ogólnej tematyce, na przykład: szkolenia laboratorium, szkolenia iso 13485 czy szkolenie znakowanie produktów spożywczych, sprawią, że naukowcy z różnych dziedzin zyskają pewien wspólny punkt widzenia, dzięki którym praca zespołu będzie efektywniejsza.